Vihreät pettyneitä kehysriiheen: leikkauksia koulutukseen ja soteen, tukea fossiilisille ja turpeelle

Vihreät syyttävät hallitusta kehysriihen jälkeen siitä, että se kasvattaa eriarvoisuutta ja tukee päästöjä lisääviä ratkaisuja. Puolueen mukaan leikkaukset kohdistuvat jälleen heikoimmassa asemassa oleviin, vaikka rahaa löytyy turpeelle ja fossiilienergialle.

Vihreät pettyneitä kehysriiheen: leikkauksia koulutukseen ja soteen, tukea fossiilisille ja turpeelle
Kuva: Vihreät

Johanna Kohvakka

Vihreät syyttävät hallitusta ristiriitaisesta linjasta kevään kehysriihessä. Puolueen mukaan hallitus suuntaa rahaa fossiilisille tuontipolttoaineille, turpeelle ja veronkevennyksiin samaan aikaan kun se leikkaa sosiaali- ja terveyspalveluista, koulutuksesta ja järjestöiltä.

Vihreän eduskuntaryhmän puheenjohtajan Oras Tynkkysen mukaan hallituksen ratkaisut ovat sekä talouden että ilmaston kannalta vääränsuuntaisia. Vihreät nostavat esiin muun muassa ajoneuvoveron lisäalennuksen, maatilojen fossiilienergian tuen korotuksen ja turvepaketin.

”Kun Suomi velkaantuu 13 miljardia euroa vuodessa, hallitus kaivaa lisää rahaa fossiilisille tuontipolttoaineille ja turpeelle. Hallituksen päätökset lyövät korville niin taloutta kuin ilmastoakin”, Tynkkynen sanoo.

Tynkkysen mukaan hallitus hukkaa samalla mahdollisuuksia tehdä talouspolitiikkaa, joka tukisi myös ilmastotavoitteita.

”Kotitalous- ja työmatkakuluvähennyksiä laajennetaan mutta vailla ilmastonäkökulmaa. Näin niukoista veroeuroista ei saada mahdollisimman suurta yhteiskunnallista hyötyä”, Tynkkynen katsoo.

Vihreät pitävät kuitenkin osaa kehysriihen toimista oikeansuuntaisina. Tynkkysen mukaan puolue on aiemmin esittänyt korjausrakentamisen vauhdittamista ja suhtautuu myönteisesti työllisyyttä ja rakentamista tukeviin lisätoimiin, vaikka arvioikin niiden mittaluokan jäävän liian pieneksi.

Huoli sote- ja järjestöleikkauksista kasvaa

Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta kohdistaa kritiikkinsä erityisesti soteen ja järjestöihin kohdistuviin leikkauksiin. Hallitus leikkaa sote-järjestöiltä 50 miljoonaa euroa, ja samalla se kohdistaa hyvinvointialueille ja Helsingin kaupungille vuosittaisen 25 miljoonan euron määräaikaisen valtionavustuksen vuosille 2027–2030.

Virran mukaan hallituksen ratkaisu tarkoittaa käytännössä sitä, että apua tarvitseville on jatkossa tarjolla vähemmän tukea.

”Hallitus leikkaa järjestöiltä 50 miljoonaa ja tarjoaa tilalle 25 miljoonaa kehittämisrahaa. Hallitus voi tällä kikkailulla kaunistella todellisuutta, mutta totuus on, että erotuksen maksavat esimerkiksi lapset, nuoret, vanhukset ja he, jotka kaikkein eniten apua tarvitsevat”, Virta sanoo.

Vihreät muistuttaa, että sote-järjestöjen avustuksia on jo aiemmin tällä vaalikaudella leikattu yhteensä 140 miljoonalla eurolla. Puolueen mukaan järjestöt tarjoavat ennaltaehkäisevää ja matalan kynnyksen apua, kuten lasten ja nuorten puhelimia, tukihenkilötoimintaa ja kriisitukea, joten leikkaukset lisäävät painetta julkiselle sektorille.

Virta arvostelee myös muita soteen kohdistuvia säästöjä. Vihreiden mukaan hallitus korottaa asiakasmaksuja sekä leikkaa opiskelijaterveydenhuollosta ja sote-ammattilaisten erikoistumiskoulutuksesta.

”Fakta on, että hallitus jatkaa leikkaamista sotesta. Aiemmin on jo leikattu mittavasti ja nämä leikkaukset tulevat sen kaiken päälle”, Virta painottaa.

Hyrkkö: Veropolitiikka on käsittämätöntä

Myös valtiovarainvaliokunnan varapuheenjohtaja Saara Hyrkkö (vihr.) arvioi hallituksen talouslinjan epäonnistuneen. Hänen mukaansa hallitus on pitänyt kiinni veropolitiikasta, joka murentaa tulopohjaa samaan aikaan kun alijäämä kasvaa.

”Hallitus on hylännyt viimeisetkin taloustavoitteensa, mutta pitää jääräpäisesti kiinni epäonnistuneesta talouspolitiikastaan. Nyt olisi ollut viimeinen mahdollisuus havahtua todellisuuteen ja päivittää talouspolitiikan työkalupakkia”, myös vihreiden eduskuntaryhmän varapuheenjohtajana toimiva Hyrkkö sanoo.

Lisäksi Hyrkkö varoittaa lapsiperheköyhyyden kasvusta ja ilmastotoimien puutteesta, joilla Suomea ei nisteta.

Hän näkee hallituksen päätöksissä jotain hyvääkin.

”Täsmätoimet rakennusalalle ja nuorisotyöttömyyden torjuntaan etenkin suurissa kaupungeissa tulevat tarpeeseen. Toivon tietenkin, että nämä toimet tepsivät”, Hyrkkö toteaa.

Lue lisää