Atte Harjanne haluaa lakkauttaa maa- ja metsätalousministeriön

Vihreiden kansanedustaja Atte Harjanne haluaa lakkauttaa maa- ja metsätalousministeriön. Harjanne ehdottaa tiedotteessaan, että ministeriön toiminnot pitäisi siirtää ympäristö- sekä työ- ja elinkeinoministeriöiden hoidettavaksi.

Atte Harjanne haluaa lakkauttaa maa- ja metsätalousministeriön
Kansanedustaja Atte Harjanne. Kuva: Anton Satamo / Verde

Atte Harjanteen mukaan maa- ja metsätalousministeriö (MMM) jarruttaa suomalaisen luonnon suojelua. Hän viittaa Ylen uutiseen, jonka mukaan MMM haluaa muuttaa boreaalisten luonnonmetsien määritelmää. Sen seurauksena valtaosa metsistä putoaisi ennallistamisen piiristä.

“Maa- ja metsätalousministeriö heittää jatkuvasti hiekkaa kaiken luonto- ja ilmastotyön rattaisiin ja jarruttaa eläinten oikeuksien etenemistä. Maataloustuottajien asemaa ministeriö ei ole silti edes kummemmin parantanut”, Harjanne toteaa tiedotteessaan.

Harjanne syyttää myös kovasanaisesti pääministeri Petteri Orpoa siitä, että hallitus on siunannut MMM:n tepastelun ympäristöministeriön yli. 

Harjanteen mukaan MMM on käytännössä metsäteollisuuden edunvalvontaministeriö. 

“Metsäteollisuutta pitäisi kohdella aivan kuten muitakin elinkeinoja. Nykytilanne vinouttaa koko Suomen elinkeinopolitiikkaa ja käy kalliiksi”, Harjanne toteaa.

Suomessa on viimeksi lakkautettu ministeriöitä vuonna 2008, kun kauppa- ja teollisuusministeriö sekä työministeriö sulautuivat työ- ja elinkeinoministeriöksi. 

Keskustan kansanedustajat tyrmäävät ehdotuksen

Keskustan kansanedustajat Jouni Ovaska ja Mikko Savola tyrmäävät jyrkin sanoin Harjanteen esityksen ministeriön lakkauttamisesta, uutisoi Suomenmaa-lehti

Ovaskan mukaan vihreät pyrkii tekemään eroa muihin vasemmistopuolueisiin  maaseudun, metsänomistajien ja ruoantuottajien kustannuksella. Ovaska vaatii vihreiltä selvyyttä siitä, onko ministeriön lakkauttaminen puolueen virallinen kanta vai pelkästään Harjanteen oma ulostulo.

Savola ehdottaa Suomenmaan mukaan päinvastaista ratkaisua: ympäristöministeriö pitäisi sulauttaa MMM:ään. Savolan mielestä erillinen ympäristöministeriö on johtanut päällekkäiseen byrokratiaan, ristiriitaisiin linjauksiin sekä tarpeettomaan sääntelyyn.

Ympäristöministeriö on perustettu vuonna 1983, ja se on Suomen toiseksi nuorin ministeriö. Maa- ja metsätalousministeriön juuret voidaan juontaa keisarilliseen maanviljelyksen ja yleisten töiden toimituskuntaan, joka perustettiin vuonna 1860.

Lue lisää