Oopperan suuruuden perintö elää Timo Mustakallio -kilpailussa Savonlinnassa
Timo Mustakallio -laulukilpailu on nostanut nuoria lahjakkuuksia kansainvälisiin oopperapiireihin jo vuodesta 1974. Tuulikki Närhinsalo kertoo kilpailun historiasta, vuoden 2025 voittajista ja siitä, miten perintö jatkuu Mirjam Helin -akatemiassa.

Tuulikki Närhinsalo
Timo Mustakallio teki 1960- ja 1970 -luvuilla komeaa uraa monissa Keski- ja Etelä-Euroopan merkittävimmissä oopperataloissa. Ystävänsä Martti Talvelan ehdotuksesta hän virtaviivaisti sukunimensä kansainväliseen käyttöön helpommin mukautuvasti muotoon Callio. Timo Callio tuli eurooppalaisille oopperan ystäville tutuksi uljasäänisenä tenorina, joka esitti menestyksekkäästi suuria sankaritenorirooleja. Näihin kuuluivat muun muassa Radames Giuseppe Verdin oopperassa Aida ja Lohengrin Richard Wagnerin samannimisessä oopperassa.
Vuonna 1974 Mustakallio perusti Savonlinnan Oopperajuhlien yhteyteen nimeään kantavan, aluksi vuosittain järjestetyn laulukilpailun. 1990-luvun alusta kilpailu on järjestetty muutamia poikkeuksia lukuun ottamatta joka toinen vuosi. Voittajista huomattava osa on tehnyt Callion tavoin merkittävän kansainvälisen uran, muun muassa Walton Grönroos, Raimo Sirkiä, Jorma Silvasti, Kirsi Tiihonen, Johanna Rusanen, Helena Juntunen, Marjukka Tepponen ja Tuuli Takala. Timo Mustakallio toimi 1980-84 Oopperajuhlien johtajana, ja seuraavasta vuodesta alkaen kilpailu on järjestetty Mustakallio-säätiön ja Savonlinnan Oopperajuhlien yhteistyönä.
Eri puolille Suomea on perustettu vuosien varrella useita merkittäviä laulumittelöitä, joilla kaikilla on omanlaisensa profiili. Kansainvälisen formaatin mukaista monipäiväistä, monieräistä ja ohjelmistoltaan laajaa suurkilpailua edustaa ainoastaan Lappeenrannan laulukilpailu orkesterifinaaleineen. Mustakallio-kilpailu on puolestaan napakka yhden päivän tapahtuma: sekä
alku- että loppukilpailussa esitetään vain yksi vapaavalintainen laulu ja yksi vapaavalintainen ooppera-aaria. Useimmiten tuomaristo on ollut kaksihenkinen, aluksi sen muodostivat Timo Mustakallio ja Martti Talvela. Tuloksia ei koskaan ole tarvinnut odottaa pitkään; joskus voittaja on julistettu muutaman minuutin päästä viimeisen aarian päättymisestä. Vuodesta 1991 on voittajan lisäksi julkistettu Suomen Kulttuurirahaston Eero Rantala -palkinnon saaja.
Viimeisimpien kilpailujen voittajista sopraano Aurora Marthens (2017) ja tenori Johan Krogius (2021) ovat jo saaneet nimeä maailmalla, sopraano Iris Candelaria (2019) on debytoinut Kansallisoopperassa. Sopraano Iirisilona Segerstam (2023) on edelleen opiskelijan kirjoissa Taideyliopiston Sibelius-Akatemiassa. Sitä on myös vuoden 2023 Rantala-palkinnnon 20-vuotiaana saanut baritoni Gabriel Kivivuori Sereno, monilahjakkuus, joka on myös palkittu
säveltäjä ja pianisti.

Entä miten sujui tämän vuoden Mustakallio-kilpailu? Oopperajuhlien johtajan Ville Matvejeffin, vuoden 1989 voittajan Päivi Nisulan ja pianisti Erkki Korhosen muodostama jury totesi tason taas kerran todella korkeaksi. Pääpalkinnon, 15 000 euroa, voitti ranskalais-suomalainen 22-vuotias erittäin kaunisääninen mezzosopraano Elsa Angervo, jonka eloisa esiintyminen ja
häikäisevä kuviotekniikka toi mieleen briljantin Cecilia Bartolin. Eero Rantala -palkinnon, 10 000 euroa, sai 27-vuotias basso Martin Iivarinen, jonka alaäänissä on harvinaisen muhevaa voimaa ja kantavuutta noin nuoreksi alansa edustajaksi.
Suomen Kulttuurirahaston Mirjam ja Hans Helinin rahaston varoin perustettu Mirjam Helin -akatemia erityisen lupaaville nuorille laulajille aloittaa toimintansa tässä kuussa. Sinne on valittu seitsemän laulajaa, ja Martin Iivarinen on yksi heistä. Muut ovat mezzosopraano Emma Karsten, vuoden 2019 Mustakallio-voittaja sopraano Iris Candelaria, vuonna 2023 Rantala-palkinnon
saanut baritoni Gabriel Kivivuori Sereno ja tämänkesäisen kilvan finalisti, tenori Tuomas Pääkkönen. Kahta Helin-akatemialaista kuultiin tammikuussa Lappeenrannan laulukilpailuissa; he ovat naisten sarjan kakkonen, sopraano Marjaana Ritanen sekä miesten sarjan kolmonen, baritoni Johannes Pessi. On kiintoisaa nähdä, minne johtaa näiden valittujen tie kansainvälisten
huippulaulajien ja -pedagogien koulutuksessa. Heidän joukossaan on muun muassa Camilla Nylund. Muut suomalaiskouluttajat ovat psykologi Marjukka Laurola ja runoilija, yliopistonlehtori Vesa Haapala.